Jutro - John Marsden

Tytuł oryginału: Tomorrow, When The War Began 
Wydawnictwo: Znak Literanova
Stron: 272

Bohaterowie powieści Johna Marsdena wybierają się na biwak w góry, mają zamiar dobrze się bawić i przeżyć przygody, które długo będą wspominać. Nie spodziewają się jednak, że powrotu do normalnego życia nie będzie, a odtąd przez cały czas będą musieli walczyć o przetrwanie… 

Na samym początku poznajemy Ellie, która oznajmia, że została wyznaczona do spisania tego co ich spotkało. Swoją opowieść zaczyna od przybliżenia grupy swoich przyjaciół, która razem z nią wybrała się do Piekła. Do miejsca, o którym krążą legendy, owianym aurą tajemniczości dzięki mieszkającemu tam przez wiele lat pustelnikowi – mordercy.
Wszystko układało się dobrze. Jednak złe przeczucia nachodzą ich w momencie gdy nocą nad ich głowami przelatuje nieoświetlona grupa samolotów. Mimo to starają się o tym nie myśleć i miło spędzać ostatnie chwile w swoim towarzystwie, póki nie nadchodzi czas powrotu do domów. Do, jak się potem okazuje, opustoszałych domów…

„Jutro” to międzynarodowy bestseller i nic w tym dziwnego, bo ta książka z całą pewnością na takie miano zasługuje. Autor miał genialny pomysł i udało mu się go w pełni zrealizować. Akcja trzyma w napięciu od początku do końca. Czytelnik czytając o losach ośmiorga przyjaciół, może zatracić się w ich rzeczywistości, razem z nimi przeżywać przygody i trzymać kciuki żeby wszystko im się udało. Postacie są bardzo dobrze wykreowane, o każdej z nich dowiadujemy się czegoś więcej i w moim przypadku nie trwało długo zanim się do nich mocno przywiązałam. Żadna z tych osób nie była mi obojętna. Niektórzy chwilami mnie irytowali, drudzy rozbawiali, a inni po prostu budzili moją sympatię. Spodobało mi się także to, że pan John Marsden wprowadził do swojej opowieści wątek (a właściwie wątki) miłosny, ale nigdy nie wychodził on na pierwszy plan i to też zasługuje na pochwałę. 

Im dłużej czytałam, tym bardziej nie potrafiłam się od tej książki oderwać, gdyż zdawałam sobie sprawę z tego, że w następnym rozdziale może czekać kolejne niesamowite wydarzenie, które kompletnie mnie zaskoczy. 

Chociaż określana jako młodzieżowa, jest to książka dla każdego. Dowodem na to może być fakt, iż zanim ja zdążyłam zabrać się za nią, przeczytał ją mój tata i bardzo mu się spodobała. 

Żeby was jeszcze bardziej zachęcić dodam tylko, że zakończenie zupełnie wytrąciło mnie z równowagi. Gdy skończyłam czytać poczułam smutek i byłam nawet trochę przybita świadomością, że na mojej półce jeszcze nie ma drugiej części. Poza tym jestem bardzo ciekawa tego co autor zaserwuje nam, czytelnikom w pozostałych częściach. A wszystkich części jest aż siedem więc niezmiernie się cieszę z tego, iż będę miała jeszcze tyle okazji do spotkania się z Ellie, Lee, Homerem, Fi, Corrie, Kevinem, Robyn i Chrisem.

Szczerze polecam!

30 komentarzy:

 1. Baaardzo chciałabym to przeczytać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam i bardzo mi się spodobała. Podobnie było z drugą częścią:)). Teraz czekam na kolejny tom:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę że sięgnę po nią gdy nadaży się okazja :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest już na mojej liście. Wszyscy zachwalają tą książkę, więc nie mogę nie przeczytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wielką ochotę ją przeczytać .

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i również polecam!
  Teraz czekam, aż wpadnie mi w ręce druga część, a niedawno się dowiedziałam, że będzie ich więcej :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka kusi i kusi, ale nie miałam jeszcze okazji złapac jej w swoje ręce. W najbliższym czasie będę musiała to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna pozytywna recenzja! Tym bardziej cieszę się, że dzisiaj udało mi się dogadać z pewną miłą dziewczyną w sprawie wymiany "Jutra" właśnie. :) Mam nadzieję, że już za kilka dni będę mogła zabrać się za lekturę.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dawna mam na nią ochotę, a po Twojej recenzji jeszcze bardziej :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiesz, że chciałam ją przeczytać, ale nie było mi dane ^^.
  (Pamiętaj, nadrobię zaległości :P).
  A recenzja bardzo ciekawa. Zachęcająca. Choć trochę osłabł mi entuzjazm co do tej książki, to ty go umocniłaś (jakie nieskładne zdanie ^^)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszyscy kurcze zachwalają, więc może kiedyś przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i byłam mile zaskoczona, autorka cuduwnie wprowadza nas w nowy świat :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Na mnie już czeka drugi tom, dziś zamierzam zacząć czytać, bo wczoraj się nie udało ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Przepraszam, że tyle nie pisałam. Jej, kolejny blog i znowu książki nie kojarzę :). Zainteresowałaś mnie swoją recenzją. Ciekawe jaki jest koniec. Oj, chyba naprawdę muszę ją przeczytać. I co wydarzy się jutro? :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dużo słyszałam o tej książce, aczkolwiek nie miałam jeszcze okazji jej przeczytać. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie nadarzy się ku temu okazja. ; ) Pozdrawiam. {posrod-stronic.blog.onet.pl}

  OdpowiedzUsuń
 17. Ech, zachęcasz dobrą recenzją prawie do samego końca aż tu nagle bomba - 7 części :( Aż siedem? Ale chyba i tak sięgnę, bo tematyka niebanalna.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nyx:
  - Fakt, siedem części to sporo, więc mam ogromną nadzieję, że autorowi udało się utrzymać wszystkie na takim poziomie jak pierwszą. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja zaczęłam właśnie drugą część ;) Pierwszą oczywiście mam na swoim koncie i półce oczywiście ;]

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapraszam na "Złamane serca" na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Wszyscy chwalą, więc mam ogromną ochotę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jest na mojej liście i czeka na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. "Żeby was jeszcze bardziej zachęcić dodam tylko, że zakończenie zupełnie wytrąciło mnie z równowagi. Gdy skończyłam czytać poczułam smutek i byłam nawet trochę przybita świadomością, że na mojej półce jeszcze nie ma drugiej części." - Ja miałam to samo ! ^^ Książkę, tak samo jak ty ogromnie polecam czytelnikom w każdym wieku ;D

  OdpowiedzUsuń
 24. Zapraszam na [amica-libri] :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Pigusia umarła w zeszłym tygodniu

  OdpowiedzUsuń
 26. Koniecznie muszę kupić tę ksiażkę.

  OdpowiedzUsuń
 27. Tak się stało, że wybrałam ,,Jutro" Johna Marsdena na swoją pierwszą recenzję, więc wchodząc na Twój blog, nie mogłam się oprzeć, by nie przeczytać Twojej wizji na temat książki, zaciekawiona, jakie będzie Twoje zdanie na jej temat ;) Wcale się, jednak nie zdziwiłam się, odkrywając, że i Tobie się spodobała. Miło wiedzieć, że ktoś jeszcze przywiązał się do bohaterów tak samo jak ja. Eh, nie mogę się już doczekać chwili, gdy będę czytać kolejną część...

  OdpowiedzUsuń
 28. musze przeczytać tą książkę ! ;d

  OdpowiedzUsuń

Komentarze

Copyright © 2014 sekrety książek , Blogger